Aksesuar Tavsiyeleri

USB Hub Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?


USB hub, bilgisayar/dizüstü bilgisayar kullanıcıları USB arabirimlerinin yetersiz olduğunu veya takmayı zor bulduklarında, tek bir USB arabirimini birden fazla USB arabirimine genişletmek için kullanılır. İyi bir USB hub’ın ne olduğunu tanımlamadan önce, hangi tür USB Hub’ların bulunduğunu bilmemiz gerekiyor


USB Hub’ların Kategorileri:

Pasif Hub

Pasif hub, harici bir güç kaynağı olmadan çalışan bir hub türüdür. Genellikle küçük, kullanışlı ve yaygın uygulamalar için kullanılır. Ancak harici bir güç kaynağı olmadığı için, birden fazla taşınabilir sabit disk veya diğer yüksek güç tüketen cihazları bağlamak için uygun değildir. Örneğin, aynı anda birden fazla taşınabilir sabit diski bağlarsanız, kesinlikle yetersiz güç sağlanması ve kullanımın mümkün olmaması gibi sorunlara yol açacaktır.

Şu an piyasada, yetersiz güç sağlanmasını önlemek için USB arabirimlerini kullanan birçok yeni ürün bulunmaktadır. Hub yüksek güç tüketen elektrikli cihazlara bağlandığında ve güç kaynağı yetersizse, harici bir güç kaynağıyla desteklenerek ek güç sağlama imkanı sunar, bu da evde ve ofiste daha kullanışlı hale getirir.

Aktif Hub

Aktif hub, harici güç kaynağı ile donatılmış bir hub türüdür. Bu tür hub, 5V güç adaptörüne sahip olan ve 12V güç adaptörüne sahip olan olmak üzere iki tipe ayrılır.

5V güç adaptörüne sahip olan aktif hub, 5V güç adaptörüne bağlı olmadığında düşük güç tüketen USB cihazlarına bağlanabilir. Yüksek güç tüketen USB cihazlara bağlandığında, harici bir güç adaptörü ile desteklenerek ek güç sağlamak için de harici bir güç adaptörüne bağlanabilir.

12V güç adaptörüne sahip olan bir hub, çalışabilmesi için gücünü hub’a bağlamanız gerekmektedir. Yeterli güç kaynağı ile birden fazla taşınabilir sabit diski ve diğer yüksek güç tüketen cihazları bağlayabilir.

Endüstriyel Hub ve Docking İstasyonu

Endüstriyel hub, endüstriyel testler ve grup kontrolü için kullanılır. İhtiyaç duyan şirketler ve fabrikalar, parametrelerin makine ile uyumlu çalıştığından emin olmak için araştırma yapabilir ve satın alabilirler.

Type-C docking istasyonu olarak da bilinen çok fonksiyonlu hub, özellikle MacBook gibi daha az arayüze sahip yeni geliştirilen dizüstü bilgisayarlar için kullanılır. Type-C, USB3.0, HDMI, VGA, PD, ağ portu vb. gibi daha fazla arayüz genişletilecektir.

Farklı Arayüzlere Sahip Hub’lar

Ayrıca, ağ bağlantı noktası olmayan dizüstü bilgisayarlar için kablolu internet erişimi sağlamak için uygun olan USB hub’lar ve docking istasyonları da bulunmaktadır.

Ayrıca, yalnızca şarjı destekleyen ancak veri transfer işlevi olmayan 4 USB portlu ve 2 şarj portlu USB hub’lar ve docking istasyonları da bulunmaktadır.

Bunlardan birçoğu mevcuttur, bu nedenle burada tek tek belirtmeyeceğiz. Orico, farklı amaçlar için çeşitli hub’lara sahiptir, bu da farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir